
Tavaszi megújulás
2025.03.16
Tavaszi megújulás - Kihívás
2025. március 5-én veszi kezdetét a 40 napos nagyböjti időszak, amely a bűnbánat és a megtisztulás időszaka. A húsvét előtti böjtölésnek ma már több nem hivatalos formája is van.
Elővigyázatosan és körültekintően alkalmazva a böjtölés pozitívan hat a szervezetre,
- méreganyagok kezdenek kitisztulni a szervezetből
- bélrendszer elkezd regenerálódni
- felgyorsul az anyagcsere
- energikusabbá válunk
Használd ki ezt az időszakot, és használd fel a természet adta növényeket is mindehhez.
A méregtelenítést rendkívül hasznos preventív jelleggel alkalmazni – egészségmegőrzés céljából is.
Főbb irányelvek
- Napi 2-3szori étkezés: "Ma a katolikus egyházban a böjt előírása az, hogy a 18 és 60 év közötti emberek böjt idején naponta csak háromszor étkezhetnek, lehetőleg nem jóllakva, és péntekenként kifejezetten tartózkodni kell a húsételektől."
- Étkezések 8-10 órás időintervallumon belül: Adj időt a bélrendszerednek a regenerálódásra. Több kutatás is bizonyította már az időablakos táplálkozás egészségre gyakorolt jótékony hatását. Egyesek a 12-12 órára, mások a 8 órán belüli étkezések – 16 órán keresztüli koplalás mellett elkötelezettek. Neked melyik válik be? Próbáld napirendedbe illeszteni a legideálisabbat, figyelve tested jelzéseit. Törekedj a fokozatosságra!
- Tarts léböjt napot hetente egyszer: Válassz egy napot a héten, amikor csak folyadékot fogyasztasz: zöldség vagy gyümölcs smoothie, turmix, krémlevesek, 100%-os bio gyümölcslé
- Kerüld a cukrot: Édesítésre használj mézet! Magas a vitamin, ásványi anyagtartalma, szerves savakat, aromatikus a bioaktív anyagokat és enzimeket tartalmazz. Fogyaszd minden nap!
- Fokozd a folyadékbevitelt: A méreganyagok távozásának egyik módja a vizeletkiválasztó rendszer. Támogasd ezt a folyamatot megfelelő folyadékbevitellel.
- Fogyassz 2-3 csésze bázisteát naponta: Dr. Oláh Andor bázistea receptje 6 hétig napi fogyasztása immunrendszert támogató hatással bír. Fogyassz belőle napi 2-3 csészével.
- Sóoldatos lábfürdő – 3 naponta: Tavasszal és ősszel célszerű elvégezni egy 8-10 alkalmas sóoldatos lábfürdő kúrát!
- Hagyd otthon az autót, ha teheted, és sétálj minden nap legalább 30 percet, közben pedig figyelj a légzésedre.
- Végezz légzőgyakorlatokat rendszeresen
- Naponta tornázz – 15-20 perc otthoni torna, rendszeren végezve is jótékonyan hat egészségi állapodra
- Figyelj az alvási szokásaidra – ha teheted 22:00-23:00 között térj nyugovóra
- Csökkentsd a digitális eszközhasználatot: Ha teheted, csökkentsd minimálisra a digitális eszközeid használatát, éjszakára pedig a készüléket tartsd testedtől minél távolabb, hogy nyugodtabban tudj pihenni.
- Minden nap adj hálát

Tavaszi megújulás - Táplálkozási irányelvek
- Próbáld ki az időablakos étkezést: Kezd a 12/12-vel, majd fokozatosan növeld a koplalásos időszakok hosszát.
- Egyél kevesebb feldolgozott élelmiszert: A félkész és késztermékek rengeteg adalékanyagot, tartósítószert, mesterséges ízfokozókat…stb. tartalmaznak, melyek emésztőrendszerek optimális működését negatívan befolyásolják. Próbáld ezen ételek mennyiségét minimalizálni. (készételek, panírozott ételek, instant tészták, édességek, chips-ek)
- Csökkentsd az egyszerű cukrok bevitelét: Egyszerű cukrok megtalálhatóak a péksüteményekben, édességekben, de még a salátaöntetekben is. Ezek nagy mennyiségben terhelik a májat, a vesét, "fölösleges" munkát ad számukra. A felhasználatlan cukor pedig zsírként kezd lerakódni a testben. Próbáld ezeket kiiktatni mindennapjaidból, válasz inkább édesítésre mézet, vagy édesíts gyümölcsökkel.
- Fogyassz több folyadékot: Folyadék legyen tea vagy víz. Próbáld meg elhagyni a szénsavas üdítőitalokat, energiaitalokat, rostos leveket. Fogyassz inkább teát, vizet. A citromos víz fogyasztása élénkítő, frissítő, emésztőrendszert támogató hatású lehet. Étkezés előtt és után 30-30 perccel ne fogyassz nagyobb mennyiségű folyadékot. Engedd meg gyomorsavadnak, hogy végezze munkáját.
- Növeld a rostbevitelt: Rostok megkötik az emésztőrendszeren áthaladó, ételekből származó melléktermékeket. Figyelmedbe ajánlom például a gombákat, amelyek magas rosttartalommal bírnak. Készíts zöldségköreteket, melyeket hőkezelés (áztatás, főzés) után fogyassz. Kerüljön minél több szín a tányérodra.
- Gabonák közül válaszd a könnyebben emészthető kölest, zabot, amarántot, quinoat, rizst.
- Ha a kenyérről nem tudsz lemondani, válaszd a kovászos kenyeret.
- Optimalizáld az omega 3-6-9 háztartásod. Fogyassz minden nap legalább egy előkanálnyi hidegen sajtolt növényi olajat. pl: tökmagolaj, szőlőmagolaj vagy lenolaj.
- Fogyassz minden nap vajat: A szervezetünk számára szükséges vajsavat / butirátot a vastagbél bélbaktériumai is képes előállítani, feltéve ha megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk. Ha a bélflóra összetétele megváltozik, és nincsenek meg a szükséges bélbaktériumok, vajsav hiányos állapot léphet fel. Vajsav optimális szinten tartásával támogathatjuk bélflóránkat, így immunrendszerüket is.
- Fogyassz smoothiet vagy gyümölcsturmixot rendszeresen – receptek később
- Ételeid elkészítéséhez válaszd a nagy tisztaságú patikai NaCl konyhasót.
- Ha kávézol, ajánlom figyelmedbe a ganoderma kávét. A ganoderma gomba bélrendszererre gyakorolt pozitív hatásiról korábbi megosztásomban olvashatsz.
- Fűszerezz bátran! A fűszerek támogatják az emésztőenzimek termelődését, fokozzák a bélmozgást.Korianderzöld támogatja a méregtelenítő folyamatokat és hozzájárul mentális egészséged megőrzéséhez.